SERI CAMERALE ROMÂNEŞTI LA BERLIN

2008

În lunile septembrie, octombrie şi noiembrie ale Anului european al dialogului cultural-2008 membri ai Asociaţiei VBC au organizat la Berlin un festival de muzică clasică în colaborare cu societatea Interserv Conect şi cu sprijinul societăţii Alpha Matrics PR condusă de Jörg Gruhl.  În cele trei seri de muzică de cameră, 23 septembrie, 15 octombrie, 25 noiembrie 2008 muzicieni români şi germani au cântat în săli de concert istorice  cu renume internaţional din Berlin: Kleine Saal-Konzerthaus Berlin, Joseph-Joachim Saal-Universität der Künste Berlin şi Curt-Sachs Saal-Musikinstrumenten Museum Berlin. Berlinul – o mare capitală culturală a lumii- a reunit pentru 3 seri artişti români reuniţi din toată lumea, care au oferit acestei capitale, împreună cu interpreţii germani invitaţi, o imagine de marcă, reprezentativă pentru excelenţa spaţiului cultural românesc. Directorul Artistic al proiectului a fost pianista Karina Şabac. În seara din luna octombrie organizarea proiectului s-a bucurat de sprijinul asociaţiei International Enescu Society din Berlin condusă de Profesorul Cătălin Ilea şi Ruxandra Ilea care organiza în aceeaşi perioadă “Zilele Enescu- Berlin 2008”.

Artişti invitaţi au fost: Ioana Bentoiu, soprană, profesor la Institut Ribaupierre, Lausanne (SW), Lena Vieru Conta, pianistă (SW şi RO), profesor asociat la Universitatea de Muzică Bucureşti, Mirel Iancovici, violoncelist, profesor la Mastricht şi Brabant Conservatory (NL), Cătălin Ilea, violoncelist, Profesor la Universitatea de Arte din Berlin, (GE), Sherban Lupu, violonist, profesor la Universitatea din Illinois, (USA), Hartmut Rhode, violist, Profesor la Universitatea de Arte din Berlin (GE), KarinaŞabac, pianistă (NL), Tomasz Tomaszewski, violonist, profesor la UdK Berlin, Concertmeister la Deutsche Oper Berlin (GE), Andrei Vieru, pianist (FR), Adriana Winkler, violonistă (GE), Cristian Niculescu , pianist (GE) si ensemble contempo din care fac parte Mihaela Smolean, violonistă (FR) , Teodor Coman, violist (FR) şi Radu Nagy, violoncelist (IT). În cadrul colaborării cu International George Enescu Society (GE) şi-au dat concursul Nicolae Licareţ, pianist, Director artistic al Filarmonicii George Enescu (RO) şi Aurelian Octav Popa-clarinetist (RO). Programul a conţinut piese din repertoriul compozitorilor români si cel internaţional care au atras publicul berlinez în cunoaşterea artei componistice şi interpretative de marcă a şcolii româneşti. În program au fost interpretate lucrări de Enescu, Marbe, Vieru, Bentoiu, Dediu, Dvořák, Brahms şi Fauré. Proiectul a fost finanţat de Ministerul Culturii din România prin Programul Promocult.